Zawoja – największa wieś w Polsce

Zawoja to nie tylko jedna z najdłuższych wsi w Polsce (mierzy ok. 18 kilometrów długości), ale także największa pod kątem powierzchni. Położona jest w województwie małopolskim, niedaleko granicy ze Słowacją. Jest to miejsce bardzo atrakcyjne pod kątem turystycznym. Nie brak tak zapierających dech w piersiach widoków, to również wspaniałe miejsce wypadowe na liczne górskie wędrówki. Zawoja jest położona u podnóża Babiej Góry, zaliczanej do Korony Gór Polskich. Ta wyjątkowa wieś kryje w sobie wiele atrakcji dla całej rodziny, dlatego warto przyjechać tam choćby na weekend.

Baza noclegowa w Zawoi jest mocno rozwinięta, nie powinno być problemu ze znalezieniem pokoju. Watro przed przyjazdem zaplanować miejsca, które chcemy odwiedzić, tak żeby na wszystkie wystarczyło czasu. Jeśli chcemy wybrać się w góry, dobrze realnie ocenić swoje możliwości. Od Zawoi rozciąga się wiele szlaków z różnym stopniem trudności i zaawansowania. Krótko mówiąc, każdy znajdzie coś dla siebie. Dla miłośników aktywności świetnym sposobem na spędzenie czasu będzie wyprawa do wodospadu na Mosornym Potoku. Znajduje się on przy niebieskim szlaku górskim, a jego wysokość to aż 8 metrów! Z kolei Hala Barankowa wiąże się z tutejszą tradycją pasterską.

Ośrodek turystyczno-narciarski Mosorny Groń to idealne miejsca dla fanów zimowego szaleństwa. Latem natomiast można skorzystać z kolei linowej i podziwiać piękne widoki. Dla zwolenników architektury i zabytków także nie brakuje tu atrakcji. Zacznijmy od zabytkowego kościoła parafialnego w Zawoi pod wezwaniem św. Klemensa czy choćby na przykład skansen w Markowej. Nieco więcej ciekawostek o Babiogórskim Parku Narodowym można się dowiedzieć w Ośrodku Edukacyjnym tegoż parku. Poza ciekawymi ekspozycjami na temat tamtejszej roślinności, można się dowiedzieć nieco więcej o etnografii tego miejsca. Jest to wspaniałe miejsce czy na weekendowy wypad, czy na dłuższe wakacje. Ze sprawdzonymi noclegami w Zawoi nie ma problemu, jest to rejon turystyczny, a liczne atrakcje są na wyciągnięcie ręki.

Podsumowując jest to miejsce bardzo atrakcyjne pod kątem turystycznym. Nie brak tak zapierających dech w piersiach widoków, to również wspaniałe miejsce wypadowe na liczne górskie wędrówki. Zawoja jest położona u podnóża Babiej Góry, zaliczanej do Korony Gór Polskich. Ta wyjątkowa wieś kryje w sobie wiele atrakcji dla całej rodziny, dlatego warto przyjechać tam choćby na weekend.

Jedna myśl nt. „Zawoja – największa wieś w Polsce”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>