Wysowa-Zdrój – tam znajdziesz spokój

Wysowa–Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa w dolinie rzeki Ropy. Położona jest na wysokości 550 m n.p.m. w otoczeniu zalesionych wzniesień Gór Hańczowskich części Beskidu Niskiego. Góry te zwane inaczej Rusztowe pokryte są starymi lasami jodłowo-bukowymi. To kilka szczytów w tym Ostry Wierch, Jawor, Płaziny, Jaworzynka. Miejscowość jest otwarta na turystów. Szczególnie zadowoleni będą ci, którzy poszukują ciszy, spokoju, kontaktu z przyrodą i pięknych krajobrazów w oddaleniu od ruchliwych tras i przemysłu. Wysowa charakteryzuje się cennym mikroklimatem. Okolice miasteczka znane są od XIV wieku. Na początku XV stulecia istniała już osada. Leżała ona na szlaku handlowym wiodącym przez Karpaty. W miejscowości znajdowały się składy wina przywożonego przez kupców greckich i ormiańskich. Bogaciła się więc szybko. Aż do 1848 roku istniał też w Wysowej jeden z punktów celnych. W 1808 roku powstały tutaj pierwsze łazienki do kąpieli w wodach mineralnych. Wtedy też został zbudowany dom mieszkalny dla kuracjuszy z ośmioma pokojami. Pod koniec XIX wieku po zmodernizowaniu drogi ilość kuracjuszy wzrosła.

Jeżeli chodzi o wody mineralne to w Wysowej zostały uznane w 1963 roku przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej jako wody lecznicze. Aktualnie w uzdrowisku jest 14 ujęć. Znajdują się sanatoria, w których leczone są między innymi choroby układu trawiennego, choroby dróg oddechowych, choroby układu moczowego, choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej, cukrzyca i otyłość różnego pochodzenia. Najbardziej znane atrakcje Wysowej to: pijalnia wód, baseny, park wodny. ośrodki jazdy konnej, wyciąg narciarski, szlaki piesze, rowerowe i konne o różnym stopniu trudności. To też boisko sportowe, lodowisko i liczne atrakcje dla dzieci w tym brodzik, place zabaw, park linowy. W okolicy Wysowej położone są również cmentarze z okresu I wojny światowe, które warto zwiedzić. Miejscowość jest dobrze przygotowana na przybycie turystów. Zapewniona jest infrastruktura noclegowa o różnym standardzie oraz punkty gastronomiczne. Polecić można np. karczmę regionalną,,Gościnna chata”, która serwuje bardzo smaczne dania kuchni łemkowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>