Warto poznać – Sromowce Wyżne

Z nadmorskiej miejscowości Darłówka [szczegóły pod linkiem: „Darłówko”], które ostatnio odwiedziliśmy zabieramy Was dzisiaj w nieco bardziej górzysty teren.

Polskie góry o każdej porze roku fascynują i przyciągają całe rzesze turystów, częstują ich całą masą atrakcji. Atrakcji, widoków i emocji, jakich na co dzień nie doświadczają w swoich miejscach na ziemi. Góralszczyzna jest dla mieszczuchów coraz bardziej egzotyczna z uwagi na fakt jej niezłomnego trwania na straży tradycji, wiary i patriotyzmu. Patriotyzmu, któremu dają dowód swą codziennością. Przywiązaniem do ziemi i rodziny, która w zunifikowanym świecie zdaje się być anachronizmem.

Na starym, a nawet starożytnym szlaku handlowym, od wieków przecieranym przez kupców fenickich i greckich, leży wieś Sromowce Wyżne. Pierwsze wzmianki o osadzie i siostrzanych Sromowcach Niżnych można znaleźć w czternastowiecznych kronikach. Wieś leży przytulona w zakolu Dunajca nad jeziorem Sromowieckim zstępującym z Zalewu Czorsztyńskiego [szczegóły pod linkiem: „Zalew”].

Okolica przyciąga przez cały rok turystów, dla których dostępna jest baza noclegowa. Nikt nie musi się martwić, że braknie dla niego miejsca przy stole u gościnnych jak zawsze górali pienińskich. Noclegi zapewnia bardzo dobrze zorganizowana sieć gospodarstw agroturystycznych [szczegóły pod linkiem: „Sromowce Wyżne”]. Jeśli zajrzycie tam na chwilę, zdołacie zwiedzić wszystko bardzo szybko.

Do Sromowiec ludzie przyjeżdżają po to, by zakosztować emocji związanych ze spływem przełomem Dunajca. Nie są to może porohy Dniepru, ale Pieniny nie próżno noszą swoją nazwę. Można skosztować spacerowej, nawet statecznej wersji spływu, ale Dunajec też bywa wyrywny i potrafi zakołysać flisacką tratwą lub pontonem tak, że woda zamoczy ciuszki. Będąc w okolicy wybierzcie się też nad tamę czorsztyńską. W elektrowni można zobaczyć parę ciekawych rzeczy. Czas poświęcony na wizytę nie będzie stracony. Odwiedźcie też miejscowy kościół na chwilę zadumy i refleksji po trudach dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>