Ulica Piotrkowska w Łodzi

Najstarsze miasta na świecie posiadają stare budowle czy rynki. Zlokalizowane są one zazwyczaj w centralnej części miasta, rzadziej w jednym z jego końców (może to być spowodowane specyfiką terenu; miasto umieszczone w dolinie bądź kotlinie ma naturalną przeszkodę i narzucony kurs rozwoju). Młodsze miasta nie zawsze takowe posiadają. Są jednak wśród nich te, które swoją odmiennością zachwycają nie tylko Polaków. Do miast, które posiadają ciekawe rozwiązania urbanistyczne, należy z pewnością Łódź.

Jej najsłynniejszą ulicą jest Piotrkowska, która jest deptakiem znanym nie tylko na terenie Łodzi. W całym kraju ciężko znaleźć ulicę, którą znaliby wszyscy. Ulica Piotrowska liczy sobie cztery kilometry i dwieście metrów. Uznawana jest za najdłuższy deptak w Europie. Na początku stanowiła ona oś centralną miasta, wokół której się ono rozwijało. Dzięki temu znajduję się ona teraz w centralnej części miejscowości, lecz dopiero po wielu latach stała się wizytówką Łodzi. Dzięki silnemu rozwojowi miasta w czasie przemian przemysłowych stała się ona centrum rozrywki i handlu. Niestety druga wojna światowa bardzo źle na nią wpłynęła. Spowodowała jej upadek, z którym władze miasta przez wiele lat po wojnie nie umiały sobie poradzić. Dopiero pod koniec dwudziestego wieku udało się jej przywrócić dawny blask. Stało się to za sprawą kosztownych modernizacji oraz powolnego procesu przywracania świetności całemu miastu.

Wraz z początkiem w dwudziestego pierwszego wieku zaczęto przekształcać ją na dobre w deptak, co przyniosło ogromny rezultat. Łodzianie zaczęli ją tłumnie odwiedzać, kreując ją na centrum kulturalne miasta. Dziś w jej obrębie znajdziemy sklepy największych, światowych marek, najdroższe restauracje oraz banki. Nie zajmują one jednak całej jej długości. Znalazło się na niej miejsce na kawiarenki oraz sklepy, zwane również sieciówkami, które odwiedzane są tłumnie nie tylko przez rdzennych mieszkańców miasta. Wybierając się na spacer po Piotrkowskiej, jeden dzień może nam nie wystarczyć. Warto więc uwzględnić to w planie naszego urlopowego wyjazdu. Nie musimy się na szczęście martwić o miejsce do spania, ponieważ na terenie miasta znajduje się wiele różnych opcji noclegowych na urlop.

Reasumując Ulica Piotrkowska jest najdłuższym deptakiem w Polsce, a liczy sobie ponad cztery kilometry. W najwęższym miejscu liczy sobie siedemnaście metrów, a w najszerszym aż dwadzieścia sześć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>