Szlaki turystyczne w Kościelisku

Kościelisko to podhalańska wieś wypoczynkowa położona u podnóża Tatr, na południowych stokach Pogórza Gubałowskiego. Stanowi świetną bazę wypadową na wycieczki w góry i do pobliskich dolinek tatrzańskich. O walorach turystycznych wsi decydują nie tylko piękne krajobrazy i mnogość szlaków, ale także bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa. Szukając dobrego noclegu w Kościelisku można się spodziewać dużego wyboru. Są tu zarówno kwatery prywatne oraz gospodarstwa turystyczne przyjmujące niewielką liczbę gości, jak również duże ośrodki wczasowe.

Przez Kościelisko przebiega wiele znanych i popularnych szlaków turystycznych. Większość z nich leży w granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Najbardziej atrakcyjne trasy Tatr Zachodnich zaczynają się u wylotu Doliny Kościeliskiej. Stąd można dojść na Czerwone Wierchy, Ornak czy Starorobociański Wierch lub spacerować wzdłuż doliny zielonym szlakiem prowadzącym do schroniska. Rzadziej odwiedzana, ale również urokliwa jest Dolina Małej Łąki. Wiodą przez nią trzy szlaki. Żółty ciągnie się przez całą długość doliny z Gronika na Kopę Kondracką. Niebieski biegnie przez Przysłop Miętusi i Skoruśniak na Małołączniak. Natomiast czarno oznakowana Ścieżka nad Reglami prowadzi z Polany Strążyskiej na Wielką Polanę Małołącką i dalej do Doliny Kościeliskiej. Interesująca jest również Droga pod Reglami, która ciągnie się pod kilkoma wzniesieniami reglowymi. Można ją pokonać także jadąc na rowerze. Przez wieś wiodą również szlaki krajoznawcze takie jak czarny z Zakopanego do Witowa, zielony Zakopane – Dolina Kościeliska nazywany „Drogą Królewską”, czerwony „Powstania Chochołowskiego” z Chochołowa do Niedzicy oraz „Droga Papieska” z Kościeliska do Ludźmierza.

Cisza, spokój oraz wybitne walory krajobrazowe i możliwość aktywnego spędzania czasu sprawiają, że Kościelisko jest często odwiedzane przez turystów. Stanowi poza tym doskonałą alternatywę dla coraz bardziej zatłoczonego Zakopanego.

Jedna myśl nt. „Szlaki turystyczne w Kościelisku”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>