Pominik Ludzi Morza

Wszyscy, którzy planują odwiedzić Ustkę, z pewnością natkną się także na strony o usteckich atrakcjach. Przekonają się wtedy, że Ustka to nie tylko morze i plaża, ale także ciekawe pomniki i miejsca pamięci. Z najważniejszych można wymienić: pomnik rybaka Mistrala, Ławeczkę Ireny Kwiatkowskiej, tablicę pamiątkową upamiętniającą Mieczysława Kościelniaka, pomnik „Pożarnikom Polskim”, pomnik Świętego Jana Nepomucena, Ustecką Syrenkę, obelisk upamiętniający gen. Stanisława Sosabowskiego, pomnik Ludzi Morza, pomnik Fryderyka Chopina oraz pomnik „Umierający Wojownik”.

Do jednych z ciekawszych należy z pewnością pomnik Ludzi Morza, zlokalizowany w Porcie Ustka. Początki starań o postawienie tego pomnika sięgają lat 80 XX wieku, kiedy to społeczność rybacka Ustki wysunęła pomysł jego budowy. Jednak jak to zwykle bywa na drodze do realizacji planu stanął brak funduszy. Dopiero w roku 2001, kiedy w inicjatywę zaangażowała się radna Anna Górecka, pomysł został nie tylko odświeżony, ale w końcu udało się go zrealizować. Pieniądze na ten cel przekazał Urząd Miasta i Powiatu, ale również osoby prywatne, w tym w dużej mierze mieszkańcy Ustki.

Koncepcja pomnika autorstwa Stanisława Kulona jest niezwykle prosta i w swej prostocie urzekająca. Pomnik przedstawia postać zatroskanej matki oczekującej powrotu syna z wyprawy morskiej. Dookoła postaci ustawione są natomiast cztery tablice z wyrzeźbionymi scenami pracy na morzu – autorstwa Mieczysława Borysa oraz dwa koła sterowe i kotwice. Pomnik odsłonięto w 2002 roku i nie obyło się przy tym bez skandalu. Otóż w noc poprzedzającą jego odsłonięcie nieznani sprawcy pozbawili posągu głowy. Udało się ją na szczęście odnaleźć w pobliżu i na czas przytwierdzić. Na pomniku pozostały jednak ślady tego wandalskiego czynu.

Od tego czasu rokrocznie 15 sierpnia czyli w dzień Święta Ustki i Wojska Polskiego, pod pomnikiem odbywają się uroczystości mające na celu upamiętnienie wszystkich rybaków, marynarzy i żeglarzy, którzy nigdy nie powrócili ze swej pracy na morzu. To tylko niektóre z zabytków w Ustce. Warto wybrać się na dłuższy wypoczynek i nocleg (praktyczne informacje: Ustka noclegi), żeby poznać z innej strony nadmorskie atrakcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>