Obiekty sakralne Słupska

Słupsk jako miasto o bardzo bogatej historii, posiadające głęboko zakorzenione wartości patriotyczne, poszczycić się może również wieloma pięknie zachowanymi zabytkami (tu: zabytki Słupsk). Miasto to bowiem przez lata swojej świetności powołało do życia wiele znakomitych budowli, które dzięki łaskawości losu zachowały się do dziś. Nic zatem dziwnego, ze uchodzi ono za jedno z najpiękniejszych miast Pomorza, zarówno bowiem pięknie zachowane, odrestaurowane i zadbane zabytki, jak i sam układ urbanistyczny sprzyjają zwiedzaniu i turystyce objazdowej. Każdego roku tysiące przyjezdnych z całego kraju przybywa tutaj, aby wypocząć i poznać to miejsce. Tutejsza baza noclegowa sprzyja zarówno weekendowym wypadom, jak i rodzinnym urlopom. Nie trudno tutaj pokój (tu: noclegi Słupsk), Słupsk bowiem jest zorientowany na turystykę.

Poza atrakcjami nawiązującymi do aktywnego wypoczynku (szlakami turystycznymi), miasto to przede wszystkim oferuje przyjezdnym zwiedzanie pięknych zabytkowych obiektów. Do najciekawszych z nich należą niewątpliwie obiekty sakralne, których w Słupsku nie brakuje. Wśród nich jednym z najstarszych i najbardziej interesujących jest z pewnością Kościół Mariacki, pochodzący aż z XIII wieku.

Początkowo budowla ta nosiła typowo gotycki charakter. Wielokrotne jednak przebudowy i remonty sprawiły, iż jest to już zupełnie inny niż wybudowany przed wiekami obiekt. Niestety ząb historii odcisnął swe piętno na tym jakże cennym zabytku. Wnętrze i wystrój, np. współczesne witraże, choć piękne, zupełnie nie oddają już charakteru kościoła.

Kolejnym bardzo cennym zabytkiem sakralnym jest jeszcze starszy kościół św. Mikołaja. Data jego powstania nie jest dokładnie znana, wiadomo jednak, iż pod koniec XIII wieku zdobił on już te wtedy jeszcze niezasiedlone tereny. Obecnie, w jego w miarę możliwości odbudowanych murach, mieści się Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej. Na terenie Słupska jest jeszcze kilka pięknych zabytków, jednak nie aż tak wielowiekowych, jak wspomniane wyżej kościoły.

W większości polskich miast niezmiennie zabytki sakralne stanowią najcenniejsze dziedzictwo dawnych czasów. Są to bowiem nierzadko najstaranniej wznoszone budowle, do powołania których używano najbardziej trwałych materiałów, dzięki czemu przetrwały do współczesności. Nic zatem dziwnego, iż miłośnicy zabytków na trasach swych wycieczek w pierwszej kolejności odwiedzają zabytki sakralne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>