Krynica Zdrój – najstarsze uzdrowisko w Polsce

Krynica-Zdrój to jedno z najstarszych i najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce. Swą sławę zawdzięcza przede wszystkim źródłom leczniczych wód wypływających w Krynicy, a które w połowie XIX wieku rozsławił dr Józef Dietel – ojciec polskiej balneologii. Aktualnie w Krynicy-Zdroju znajdują się 23 ujęcia wód mineralnych, w tym 5 źródeł naturalnych i 18 odwiertów. Wydobywa się z nich wody: Zdrój Główny, Słotwinkę, Jana, Józefa, Mieczysława, Tadeusza i Zubera. Dzięki leczniczym właściwościom tych wód, Krynica niezależnie od pory roku odwiedzana jest przez licznych kuracjuszy, na których czekają sanatoria, pokoje gościnne, wille, pensjonaty i hotele [otwórz]. Przyciągają one nie tylko kuracjuszy, ale także osoby prowadzące zdrowy tryb życia, szukające urokliwych miejsc na spacery, dobrego mikroklimatu oraz bogatej oferty gastronomicznej.

Każdy niezależnie od powodu, jaki sprowadza go do Krynicy, powinien odwiedzić chociaż jedną z istniejących tu pijalni wód. Pijalnia Główna zlokalizowana jest w centrum miasta, przy jego głównym deptaku – Bulwarach Dietla. Serwowane są tu wody: Jan, Słotwinka, Tadeusz, Zdrój Główny oraz Zuber. Budynek pochodzi z roku 1971 i został wybudowany na miejscu poprzedniej pijalni z roku 1869. Pijalnia Główna w latach 2012-2014 przeszła modernizację. Posiada wielofunkcyjną salę, w której można zorganizować imprezy do 1100 osób.

Pijalnia Mieczysław mieści się w Starym Domu Zdrojowym, niedaleko Pijalni Głównej. Podawana jest tu tylko woda Mieczysław.

Pijalnia Jan – położna jest u podnóża Góry Parkowej, na terenie Parku Zdrojowego, około 300 metrów od Bulwarów Dietla. Budynek pijalni powstał w roku 1933, a wewnątrz znajduje się wystawa obrazów. Dostępna jest tu woda Jan oraz Józef, której nie dostaniemy w żadnej innej krynickiej pijalni.

Pijalnia Słotwinka – to najstarszy zdrojowy obiekt w Krynicy, który pochodzi z roku 1806 roku i mieści się na terenie Parku Słowińskiego. Czynna jest tylko w sezonie letnim (od początku czerwca do końca września). Podawana jest tu wyłącznie woda Słotwinka.

Jedna myśl nt. „Krynica Zdrój – najstarsze uzdrowisko w Polsce”

  1. Fantastyczne uzdrowisko, nie wiem czy pomogły mi wody lecznicze, mikroklimat czy rehabilitacje, a może wszystko razem. Wiem tylko, że wróciłam zdrowsza i wypoczęta. Serdecznie polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>