Istebna – zabytkowa wieś

Przepiękna wieś, jaką jest Istebna, potrafi oczarować niejednego turystę. Położona jest w Beskidzie Śląskim. Niedaleko miejscowości znajduje się granica z Czechami oraz Słowacją. Należy do województwa śląskiego oraz powiatu cieszyńskiego. Razem z miejscowościami Jaworzynką oraz Koniakowem tworzy Beskidzką Trójwieś. Jest jedną z ciekawszych miejscowości w tym rejonie. Dominuje tu teren górzysty więc to idealne miejsce nie tylko dla miłośników przyrody. Chętnie wybierają się tu rodziny z dziećmi. Można wynająć tanie noclegi, gdyż miejscowość szczególnie przeznaczona jest dla turystów. Rocznie przyciąga wielu podróżników, dlatego już teraz polecamy przejrzeć katalog noclegowy – – aby trafić na jakąś dobrą promocję.

Istebna to nie tylko malownicze krajobrazy. Wiąże się ona również z niesamowitą historią. Mnóstwo jest tu ciekawych zabytków. Pełno jest także innych atrakcji turystycznych. Z pewnością każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie. Przebywając w tej miejscowości koniecznie trzeba zobaczyć zabytkowy kościół Świętego Krzyża. Można znaleźć go niedaleko osiedla Kubalonka. Jest to świątynia parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kubalonce. Zbudowano ją w 1779 roku koło Gliwic. Przeniesiony został w latach 1957–1958. Stanowił on funkcję placówki muzealnej po wojnie. Ekspozycja znajdująca się w kościele dotyczyła sztuki sakralnej z terenów Górnego Śląska.

Występuje tam konstrukcja drewniana. Prezbiterium zwrócone jest w kierunku północnym. Zobaczyć można dwuspadowy dach gontowy. Okapy łączą się z ogrodzeniem wykonanym z drewna. Na kalenicy znajduje się barokowa wieżyczka. Wewnątrz kościoła zobaczyć można wyposażenie barokowe pochodzące z XVII oraz XVIII wieku. Innym ciekawym obiektem jest zabytkowa chata Jana Kawuloka – https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Kawulok. Powstała w 1863 roku jako izba regionalna. Dawniej należała do Jana Kawuloka, który pochodził z Istebnej. Był on propagatorem kultury regionalnej. Znany był jako twórca instrumentów ludowych oraz słynny gawędziarz. Opiekę nad chatą przejęła jego córka, kiedy zmarł. Zabytek przedstawia, jak dawniej wyglądał góralski dom. Kryty jest gontem. Chata posiada dwie izby z sienią. Wewnątrz zobaczyć można tradycyjny wygląd i wystrój pokoi. Znajdują się tam również stare sprzęty, które przeznaczone były dawniej do użytku codziennego. W jednym z pomieszczeń zobaczyć można piec dymny. Dom znajduje się na szlaku Architektury Drewnianej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>