Bystrzyca Kłodzka – co zobaczyć?

Bystrzyca Kłodzka to miasto położone w województwie dolnośląskim. Znajduje się ono w południowo-zachodniej Polsce i jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Bystrzyca Kłodzka. Położona jest ona w Rowie Górnej Nysy, przy ujściu Bystrzycy do Nysy Kłodzkiej. Co warto zobaczyć w tej malowniczej miejscowości ?

Bystrzyca Kłodzka to nie tylko widoki. To także zabytki i inne atrakcje turystyczne. To miasto to przede wszystkim neorenesansowy ratusz, w którego miejscu pierwotnie znajdował się ratusz gotycki z XIV wieku, a następnie renesansowy z XVI wieku, który niestety spłonął w pożarze w 1822 roku. Będąc w centrum warto przyjrzeć się zabytkowej zabudowie rynku, która cechuje się trzema pierzejami z zabytkowymi kamienicami mieszczańskimi. Najstarsza kamienica pochodzi z drugiej połowy XVI wieku. Bystrzyca posiada także pozostałości po murach obronnych, pochodzących z początku XIV wieku. Zbudowane z miejskiego kamienia oraz zaprawy piaskowo-wapiennej nie mają już niestety tej wysokości co kiedyś. Zachowały się trzy wieżyczki jednak pozbawione zostały krenelażu. Zwiedzając Bystrzycę, nie powinniśmy pominąć Bramy Wodnej. To zbudowana z kamienia i pochodząca z XIV wieku wieża, która zwieńczona została ceglanymi blankami. Kiedyś, w bramie tej, pobierano opłaty za wjazd do miasta. Na chwilę obecną można w niej obejrzeć wystawy prac rzemieślników.

Bystrzyca Kłodzka może pochwalić się także kościołem, w którym jako jedynym w Polsce od ołtarza przez środek biegną dwa rzędy kolumn. Znajdują się w nim dość cenne dzieła sztuki, takie jak gotycka figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodząca z XIV wieku czy też kamienna, renesansowa chrzcielnica pochodząca z 1577 roku. W świątyni podziwiać możemy także dwie barokowe rzeźby, św. Franciszka Ksawerego oraz św. Jana Nepomucena. W sąsiedztwie kościoła znajdziemy plebanię, która pochodzi z drugiej połowy XVI wieku. Bystrzyca to także mosty, pręgierze, figury oraz kaplice.

Bystrzyca Kłodzka jako miejsce wypoczynku na pewno nikogo nie rozczaruje. Doskonała baza noclegowa przyjmuje co roku masy turystów. Rezerwacji noclegów można dokonać przez internet. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło: „noclegi Bystrzyca”, a otrzymamy wiele ofert proponowanych przez tutejsze hotele, hostele, pensjonaty czy kwatery prywatne. Szeroki wachlarz możliwości noclegowych sprawia, że każdy znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce do spania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>