Bunkier Muzeum Broni V-3- Międzyzdroje

Międzyzdroje to nadmorskie uzdrowisko z 170-letnią tradycją, umiejscowione na wyspie Wolin. Jest chętnie odwiedzane zarówno przez polskich, jak i zagranicznych turystów i to nie tylko w okresie letnich urlopów. Wiele osób decyduje się na leniwe wczasy w Międzyzdrojach poza sezonem wysokim, gdyż miasto cechuje się mnogością atrakcji, które urozmaicają pobyt nie tylko w okresie wakacyjnym. Miejscem wartym odwiedzenia, szczególnie dla miłośników historii, jest bez wątpienia Bunkier Muzeum Broni V-3.

To nietypowe muzeum – jedyne w Polsce prezentujące tajną niemiecką broń z okresu II wojny światowej V3 – mieści się w Zalesiu niedaleko Międzyzdrojów, w pobliżu przystani w miejscu, gdzie w okresie wojny znajdował się tajny, nazistowski poligon doświadczalny. Dodatkową atrakcją jest fakt, że ta wyjątkowa ekspozycja prezentowana jest w bunkrze, który wybudowano specjalnie, jako magazyn pocisku V-3. W niewielkiej odległości od bunkru, można także obejrzeć pozostałości po stanowiskach ogniowych tego pocisku.

Pociski V-3 w przeciwieństwie do V-1 i V-2 nie był pociskiem kierowanym, ale działem, który nabierał prędkości od kolejno wywoływanych wewnątrz lufy eksplozji. Długość lufy wynosiła 130 m, waga to 76 ton, a obsługą działa zajmowała się 160-osobowa załoga.

Poligon w Zalesiu służył do przeprowadzania testów, na „Stonodze” (tak potocznie, ze względu na długość działa, nazywano V-3). W 1945 poligon przejęła Armia Radziecka i przez długi czas nie mówiono nic na temat, prób jakie były tu wykonywane. Dopiero w 2006 roku, dzięki staraniom zapalonego historyka Piotra Nogala, powstało Muzeum Broni V-3.

Jednak poniemiecki bunkier to tylko mała część inwestycji, jakie były poczynione na poligonie. Według niemieckich źródeł oraz opisów świadków, na poligonie w Zalesiu-Międzyzdrojach istniał cały kompleks podziemnych budynków (bunkry, sztolnie, a nawet ponoć komora aerodynamiczna). Do dziś nie odnaleziona jednak żadnej z opisywanych budowli. Nie zniechęca to jednak pasjonatów historii, którzy może dzięki tajemnicy, jaką wciąż kryją międzyzdrojskie lasy, jeszcze chętniej odwiedzają Muzeum Broni V-3.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>